Discord Bot Doğrulama programı

Eray C.
6 min readApr 12, 2020

Robotlar herşeyi ele geçiriyor… Açıkçası Discord son zamanlarda botlar tarafından istila ediliyor. Herkesin kreasyonları ve hayal gücü ile yapılandırılmış bu botlar, Discord’un ayrılmaz bir parçasıdır.

📰 GÜNCELLEME — 14 Eylül 2020

⛔️ Kopyalanmış formların doğrulanması alındı

Birçok bot geliştiricisi, internet üzerinde veya arkadaş/yakınlarından buldukları sorularla kopyala-yapıştır şeklinde veya alıntılama yaparak form cevaplarını doldurmuş gibi görünüyor.

Buna karşıt, Discord bu kullanıcıların doğrulamalarını iptal etti. Bu kullanıcılar, dev portalından yeniden başvurabilirler fakat eğer önceden profil rozetine sahip olmuşlarsa, bunu bir daha elde edemeyecekler.

Gelecekte bu tür başvurular gönderen kullanıcıların doğrulama istekleri reddedilecektir. Aynı şekilde alıntılanmış cevaplarla yeniden başvuru yapan kullanıcıların hesapları, bir kapatılmayla sonuçlanabilir.

📰 GÜNCELLEME — 19 Ağustos 2020

⛔️ Rozet atanması kaldırıldı

Bu tarihten itibaren, tüm bot geliştiricilerine Discord profil rozetlerini vermekten vazgeçmiş bulunmaktadır.

Rozetin ismi “Erken Doğrulanmış Bot Geliştiricisi” olarak değiştirilmiştir.

Bunun sebebi, çok fazla sayıda kullanıcının sırf rozet için spam, çalışmayan veya kopya, hazır, yararsız botlar kurup, kötü yollardan botlarını 75 sunucuya getirmeleri ve yararsız başvuru göndermeleri yüzünden oluşmuştur.

 • Bu tarihten önce isteklerini göndermiş olan kullanıcılar, başvurularının incelenmesinin ardından bu rozeti elde edeceklerdir.
 • Herhangi bir sebepten dolayı botunuzun doğrulaması kaldırılırsa, rozet tüm ekip üyelerinden alınır ve bunu tekrar alabilmek mümkün OLMAYACAKTIR (tıpkı early supporter rozeti gibi).

💪 Bu yıl, Discord botlarınızı kaslandırıyor.

Fark etmişsinizdir, yakın zamanlarda bazı özellikler ve değişiklikler sunuldu:

 • Yeni etkinlikler. İngilizce “events” olarak bilinen bu etkinlikler, davet kullanımlarını ve mesajlara eklenen tepkileri daha kolay yönetmek için, uç yeni etkinlik eklendi.
 • Yeni OAuth2 arayüzleri. Artık bot eklemeden önce, sunucu sahipleri, botun sunucu sayısı ve kuruluş tarihi gibi bilgiler gösterilip, daha bilinçli ve daha güvenli kararlar verebilir (sahte botlara karşı).
 • Yeni Ayrıcalıklı Ağ Geçidi izinleri. Diğer bir adlandırmayla Gateway Intents, bir botun içerdiği özelliklerine göre uygun şekilde çalışmasını sağlamak için yapılan bir çeşit kaynak tasarrufudur. Yazının devamında bu detaylı olarak anlatılıyor.
 • Etiket sistemi ile ilgili değişiklikler. Botlar artık mesajlarında etiket (bahset) atarken, daha gelişmiş kontrollere erişim sağlıyor, böylece etiketlerin temizlenmesi sağlanıp, yanlış kişiye atılması önleniyor.

Ve bunlarla kalmadılar…

✏️ Bot Doğrulama programının kısa açıklaması.

Kısacası Discord, 100 sunucuyu aşan botlara, bot sahipleri için bir kimlik ile doğrulama zorunluluğu getiriyor.

Amaç nedir?

 • Spam saldırıları ve sahtekarlığa karşı mücadele edilmesi
 • API’ın doğru şekilde kullanılmasını sağlamak, tasarruf etmek

Bu kimlik doğrulamasını geçince, botunuzun profiline “Doğrulanmış Bot” unvanını elde ediyorsunuz.

⚠️ Zorunluluk sadece 7 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlayacaktır.

✋ Zorunsuz, fakat zorunlu bir doğrulama.

Eğer botunuz küçük çaplı bir projeyse, diğer anlamda 100 sunucuda bulunmuyorsa, bu doğrulamayı yapmak elbette ki zorunlu değil. Fakat, 100 sunucuyu aşan botlar, eğer projelerini büyütmeye devam etmek isterlerse, bu kimlik doğrulamasından geçmeleri gerekir.

Aksi takdirde, botunuzun SADECE başka sunuculara eklenmesi bloke edilecektir FAKAT çalışması devam edebilecektir.

Doğrulama uyarısı, 75.ci sunucudan sonra Discord Dev Portalından belirtilir ve sadece 100. sunucudan sonra botunuz eklenemez hale gelir.

✔️ Doğrulamanın verdiği özellikler.

Gelelim kullanıcıların en çok merak ettiği konuya. Bu programa katılarak, edindiğiniz şeyler:

 • Botunuzun profiline doğrulanmış bot simgesi. Bunun anlamı, botunuz artık size özel.
Hayal gücünüzün bir parçası artık doğrulanabiliyor… Vay canına.
 • Doğrulanmış Bot Geliştiricisi rozeti. Eğer 19 Ağustos güncellemesinden önce isteğinizi gönderdiyseniz, bu rozeti elde etmiş olmalısınız. Onun haricinde, bu rozeti elde etmek artık HİÇBİR ŞEKİLDE mümkün değil!
⚠️ 19 Ağustos 2020 güncellemesi sebebiyle, bu rozet artık yeni onay alan bot geliştiricilerine verilmeyecektir.

🆕 Tasarruf ve sınırlamalar… İşte gateway intent!

Türkçe anlamıyla “ayrıcalıklı ağ geçidi izinleri” (biz Gateway Intent diyelim), Discord’un API’na bağlanan botların içerdiği özellikler ile alakalı izinlere sahip olmasını sağlamaktır.

Bu sınırlamanın amacı, aşağıda belirtilen izinler üzerine kurulu olmayan botların izinlerine limitleme ekleyerek, o özellikler üzere kurulu olan botların daha performanslı ve verimli çalışmasına yardımcı olmaktır. Kapasiteyi o botlar için arttırarak, daha az veri hesaplanmasını sağlar.

Bu sınırlandırılan izinler söyledir:

 • Presence Intent (Profil Durumu izinleri).
  Tüm bota bağlı kullanıcıların oynuyor, dinliyor, yayında (ve botlar için izliyor) bilgilerini isteyen özellikleri barındırır. Bu sürekli değişen bir faktör olduğu için, bu sınırlandırılmıştır.
 • Server Members Intent (Sunucu Üyeleri izinleri).
  Tüm sunucuların üyelerinin bilgilerini toplu şekilde istek yapacak bot özellikleri barındırır. Örnek olarak, tüm kullanıcıların sürekli isim ve avatarlarını çekmek ve listelemek, büyük botlar için zor bir işlem olabilir.

⚠️ Bu izinleri istemek zorunda değilsiniz. Başvuru esnasında gateway intent işaretlememeniz, daha sonra izini alamayacağınız anlamına gelmez. Dev portalından daha sonra isteği işaretleyebileceksiniz.

⏰ Başvuru zamanı! Hemen başlayalım.

1 — Dev portalına giriş yapın

Botunuz 75 sunucuyu geçmiş durumda ve başvurmaya hazırsınız. Başvurmak için Discord Dev portalına giriş yapın.

2 — Botunuza bağlı app’den işlemi başlatın

App’i seçtiken sonra, sol bölümde gördüğünüz “Bot” bölümüne tıklayın. Çıkan doğrulama bölümündeki “Get Started” düğmesine tıklayın.

Bu bölüm 75 sunucu sonrası karşınıza çıkması gerekir.

3 — Kimlik doğrulamasını gerçekleştirin

Botunuzun onaylanması için, prosedür gereği kimliğinizi doğrulamalısınız. Bu doğrulamayı bir ebeveyn de gerçekleştirebilir. Bunun için kabul edilen belgeler:

 • 🛃 Yeni tip Türkiye Cumhuriyeti Kimliği
 • 🚙 Yeni tip sürücü belgesi
 • 🛂 Pasaport

👉 Eğer kimlik doğrulaması ile ilgili zorluk çekiyorsanız, lütfen support@discordapp.com adresine mail atın.

4 — Bot ile ilgili birkaç soruya yanıt verin

Soruları sizler için listeledik ve sizlere doldurmanız da yardımcı olacak açıklamalar bıraktık.

Sorulara yanıtlarınızı ingilizce olarak yazmanız şiddetle tavsiye edilir. Türkçe isteklerin işlenmesi, yanıt alma sürenizi günlerce uzamasına sebep olabilir.

Form soruları… Sürpriz sınava yenik düştük.

⚠️ DOLDURMADAN ÖNCE UYARI

 • Yazdığınız her cevabın uzunluğu en az 100 karakter uzunluğunda olmalıdır. Cevaplarınızın düzgün ve anlaşılır olduğundan lütfen emin olun, bunlar sırf alan doldurmak için yazılmış manasız veya alakasız şeyler olmamalıdır.
 • Eğer bir soruda sorulan özellikleri veya ayrıntılar botunuzu ilgilendirmiyorsa, bu bölümlere sadece kısa bir cümle ile belirtin ve boş bırakmayın, örnek olarak “hayır” demek yerine “Botum herhangi bir veritabanına bağlı değil ve hiçbir kullanıcı verisini kaydedip barındırmıyor”.
 • Soru cevaplarını internet üzerinden kopyalamayın, alıntılamayın. Alıntılanmış veya kopyalanmış bot istekleri, ileride botunuzun doğrulanmasının kaldırılmasına veya isteğinizin reddedilmesine kesinlikle sebep olacaktır.

👉 Bot Detayları

 • Botunuz genel olarak neler yapıyor? Lütfen olabildiğince ayrıntılı olun ve resim veya video örneklerine bağlantılar eklemekten çekinmeyin.

👉 Verilerin Toplanması

 • Hangi Discord verilerini kaydediyorsunuz?
  Örnek olarak botunuza bağlı olan bir veritabanında, kullanıcı veya sunucu bilgileri gibi
 • Bu verileri ne amaçla saklıyorsunuz?
  Özellik veya komut detaylarını verin, açık bir şekilde açıklamaya özen gösterin
 • Bu verileri ne kadar süre boyunca saklıyorsunuz?
  Anlık aldığınız veriler geçerli değildir (spotify bilgisi almak gibi), sadece bir veritabanında tuttuğunuz şeyler için geçerlidir. Otomatik silinip silinmediğini belirtin.
 • Kullanıcılar bu toplanan verilerinin silinmesini istemek için neler yapmalıdır?
  Buraya hangi verilerin nasıl silinme isteği ile silineceğini anlatın, sizinle nasıl iletişime geçecekleri dahil. Yasal olarak, bu verileri istendiğinde silmek zorundasınız, aksi takdirde Discord hizmetlerinize karşı işlem uygulayabilir.

👉 Genel altyapı

 • Hangi sistem ve altyapıları kullanıyorsunuz?
  Dikkat. Altyapıdan bahsederken, botunuzun bulunduğu host ortamından söz ediliyor, kodun alındığı altyapı değil. Örnek olarak, işletim sistemi, kullandığınız veritabanı, modüller ve botu barındıran şirket gibi detaylar.
 • Sistemlerinize ve altyapınıza erişimi nasıl güvence altına aldınız?
  Host veya veritabanınız güvence altında mı, bu öğrenilmek istiyor. Bunlar kilitli mi, erişmek isteyen nasıl erişebilir, bunların çalınma riski var mı gibi detaylar.
 • Kullanıcılar güvenlik sorunlarıyla ilgili sizle nasıl iletişim kurabilir?
  Botunuzda herhangi bir açık varsa, kullanıcılar sizinle nasıl iletişim kurabilir ve prosedür nedir, bu belirtilmelidir.

👉 Ayrıcalıklı Ağ Geçidi İzinleri

Bu bölüm zorunlu değildir ve sadece altta bulunan kutucukların işaretlenmesi sonucunda çıkacaktır.

 • Botunuz Oauth girişi (üçüncü taraf kimlik doğrulama) hizmeti veya bağlantısı kullanıyor mu? Eğer öyleyse, hangileri ve neden?
  Bu örnek olarak bir botun dashboard’ını kullanırken ki karşınıza gelen Discord’a bağlan ekranıdır (burada olduğu gibi, tıklayın), bu bir Oauth girişidir. Eğer kullanıcılarınız böyle bir bağlantı sağlıyorlarsa botunuzu kullanmak için (⚠️ eklemek için değil, dikkat!), nedenini anlatın.
 • Varsa, hangi ayrıcalıklı ağ geçitleri (gateway intent) için başvuruyorsunuz? (bunlardan herhangi birine ihtiyacınız yoksa burayı boş bırakın)
  Eğer gateway intent için başvuracaksanız, aldığınız intentler için ekran görüntüsü, GIF veya video ekleyin. Bu açıklamalar detaylı olmalıdır, aksi takdirde bu sınırlamaya erişim isteğiniz reddedilecektir.

Şimdilik bu kadar.

Eğer herhangi bir sorunuz varsa, Discord sunucuma erişerek daha fazla bilgi ve yardım talep edebilirsiniz. Resmi sunucuya erişmek için tıklayın.

--

--