Biraz konuşalım — Nisan 2021

Günlük tutmak yerine aylık tutsak nasıl olur? Hayatımdan anlar, yazılara döküp, anlatmak istediğim konuların toplandığı bir alan oluşturmak istedim.

Aylığımın ilk gönderisine hoş geldiniz.

Hayatımda hiç günlük yazmadım. Aylığı… onu hiç yazmadım. İçerisinde neler anlatılır, neler söylenir, genellikle sadece dizilerde veya filmlerde görürüz.

📚 Sevgili aylık… Bu yazıda neler anlatılıyor?

  • Ubisoft ile destansı iş görüşmesi
  • Çifte vatandaşlığımın ilk derdi, Türkiye’de askerlik
  • Ehliyet sınavına hazırlık, kimse sokağa çıkmasın…
  • Sokağa çıkma yasakları, aşı ve yaz planları
  • Beş yıllık ve son Discord hikayem… Neler oldu?

Başvuru süreci

Tarih, 7 Nisan. Website geliştiricisi için açılan iş fırsatı okulun Microsoft Teams kanallarında yayınlanır yayınlanmaz, başvurumu ilettim. İlettiğimiz başvurular okulun markası altında yapılıyordu, yani CV ve diğer benzer belgeler okulun ayarladığı bir grafik görünüme uyması gerekiyordu.

Sonuç… Seçildim!

Gönderdiğim başvuru 2 gün sonra incelendi. Ardından, 5. günde ilk yanıtımı aldım. Ubisoft, okula ilettiği bir mail ile Teams üzerinden video konferans ile bir iş görüşmesi yapmayı kabul etti.

Görüşme programlandı ama…

Ubisoft tarafından okula gönderilen maile göre, 15 Nisan günü saat 14:45'te bir görüşme yapılacaktı. Günün programını bana bu şekilde iletilmişti.

Tecili yaptırmam sahiden gerekiyor muydu?

Halen okuyan bir üniversite öğrencisi olarak, askerlik türünde bir plan yapmak benim için şimdilik söz konusu değildi.

Madem öyle… Tecil vakti.

İlk olarak, konsolosluğun internet sitesinden randevu almanız gerekiyor. İşin güzel tarafı, randevu tarihini yakın bir tarihe verdiler.

  • 2. kat, ofisler, evrakların imza işlemleri için
  • 3. kat, kimlik/pasaport işlemleri ve ödeme gişeleri
  • 4. kat, nüfus, doğum, evlilik, boşanma ve vatandaşlık işlemleri
  • 5. kat, diyanet ve askerlik işlemleri

Çilenin başlangıcı

Konsolosluk binasında yarım gününü geçiren herkes genellikle büyük bir stres topu haline gelir. Tüm sistemin düzensiz olması ve içeride bulunan çalışan sayısının yetersiz olmasından kaynaklanan bir olay.

“Neyse, en azından artık çift vatandaş olduğumu biliyorlar.”

Kendi sinirimi yatıştırmak için binadan çıktığımda söylediğim söz bu oldu. Ev ile konsolosluğun arasındaki mesafe uzak olduğu (~34 km) ve doğum belgesi eksik olduğu için, işi gelecek haftaya bıraktım. 👋

Sonuç?

Gelecek hafta gittiğimde, belgelerimi askerlik bürosuna tanıttım. Bu sefer, randevusuz gittim. Kimse randevu sormadı… Öğrenci olduğum için, askerliğim otomatik olarak 1 Ocak 2037'ye kadar ertelendi.

Sonunda sınava girmek için bekleme listesine alındım

Bu zamana kadar, sürüş kursunun yardımıyla ve polis karakolundan aldığım izinlerle, ehliyete sahip birisiyle trafiğe çıkmama izin verilmişti. Bu şekilde, bu zamanlara kadar sürmeye devam ederek, sınav tarihine kadar kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Aşılama ile ilgili gelişmeler

Yapılan duyurularından bir diğerinde, aşılamanın 15 haziran 2021'den itibaren tüm 18 yaş üstü vatandaşlara açılacağı belirtildi.

French Student. Founder of Temp.gg.

French Student. Founder of Temp.gg.