Beş yıllık ve son Discord hikayem…

Uzun bir aradan sonra, kişisel yönlere daha odaklı olan bu hikayenin devamını paylaşmak istedim. Ve evet, bu son.

Bir şeyler yazmayalı aylar oldu. Ve emin olun ki buna ihtiyacım vardı. Düşünceleri yazılara dökmek, anlam vermeye çalışmak, sinirlenmek, duygulanmak, gözyaşları akıtmak kadar içinizi temizleyen bir şey yok.

Özet — Bu hikayede neler anlatılıyor?

1 — 📚 Sosyal yalnızlık, Discord’un etkileri

2 — 🚧 Projelerim, gidişat ve durumlar

3 — 📊 İstatistikler, beş yılın tablosu

4 — ❤️ Aşk hikayesi, kendimi kandırmışım

📚 Sosyal yalnızlık: Discord’un etkileri

Discord hayatıma gireli 5 sene olacak. Çoğunlukla platformun bana getirdiği güzel yönlerini anlattığım doğrudur, öyle de oldu aslında.

📆 Geçtiğimiz yıla kadar, bu böyleydi.

Beni yakından tanıyanlar belki bilir. Gerektiğinde, yaşadıklarımı ve sıkıntılarımı açıkça dışa dökmeyi seven birisi değilimdir. Genellikle, bir sorun olduğunu istemsizce belli eder, ardından bunlardan bahsetmekten çekinirim. Bunun kötü bir şey olduğunu inkar etmem zor. Online ortamda, özel sıkıntılarımı anlatabileceğim kişi sayısı çok az. Birine güvenip, kendimden bir parçayı vermeden, haftalarca, bazen aylarca düşünürüm. Başkalarının sorunlarını dinleyip, onlara yol göstermeye çalışmak, önem veren ve dinleyen birisinin olduğunu onlara gösterip, hissettirebilmek, benim yapmaya en çok mutlu olduğum şeylerden birisi her türlü ilişkide. Kendimi çoğunlukla arka plana atıyorum. Sıkıntılarımı küçümsüyor, bunları insanlara anlatmanın gereksiz bir şey olduğuna ve onlara zaman kaybettireceğime inanıyorum…

Yalnızlık: kendi kurguladığınız bir boyut içerisinde yaşamak gibi.

🚧 Fransa’da olan kısıtlamalar

Eylül 2020'den beri, neredeyse 7 aydır süren bir sokağa çıkma yasağı bulunmakta olduğum bölgede. Bunları 2020'de çok kısa aralıklarla kaldırıp, Kasım 2020 sonlarına doğru, “durumlar düzene giresiye kadar” kalıcı hale getirmeye karar verdi Fransız hükumeti. Bu kısıtlamalar her gün akşam 6'da başlayıp, ertesi gün sabah 6'ya kadar devam ediyor. Üniversiteler deseniz Şubat 2020'den beri kapalı. Bu saçma kararların çoğunlukla öğrencilere açtığı dert ve sıkıntıların detaylarına girmeyeceğim bile.

💻 Kısıtlamayı beraberinde getiren bağımlılık

Bu zor süreçte kendimi tamamiyle internet ortamına adadım. Ağustos 2020'den beri, doğru düzgün kimsenin yüzünü görebildiğimi söyleyemem. Değişimi siz de gözlemleye çalışın. Günlük 6–8 saatimi Discord üzerinde geçirirken normal dönemde, bu günlük 15–18 saate kadar çıktı.

🎭 Sıkıntıların başlangıcı

Dışarısıyla kestiğim bu ilişkiyi online ortamla tamamlamaya kalkınca, online’a bağımlılığım güçlendi. Normal hayatta gerçekleştirdiğim şeyleri, Discord’da olduğum ortamlardan ve konuştuğum kişilerden bekledim, istemsizce.

🚧 Projelerim, gidişat ve durumlar

Tüm projelerinin yer aldığı bir platformu bu şekilde yorumlayan birisinin, proje gidişatlarını yargılayabilirsiniz diye düşünüyorum.

✔️ Discord Templates — Temp.gg

  • Projeden kazanç sağlamıyoruz. Projenin kuruluş sebebi hiçbir zaman kazanca bağlı olmadı. Fakat böyle hızlı büyüyen bir hizmeti ayakta tutmak inanın ki bir yerden sonra zor. Daha büyük sunucu, yeniden yazılması gereken altyapı gibi. Bunların hepsi zaman ve para gerektiriyor.
  • Projenin kendi konsepti içerisinde kapalı kalması. Hizmet şu an ki haliyle kullanıcıların çoğunlukla sunucu ve topluluk kurmalarını kolaylaştırsa da, en büyük endişelerimden bir tanesi, bu hizmetin aynı konsept üzerinde takılı kalıp, zamanla kendini geliştirememesi. Kullanıcılarımızı projeye farklı bir adım attırabilecek öneri ve geri dönüşleri yapmaya davet ediyoruz.

✔️ Discord Bot List — Top.gg

Kendime ait bir proje olmasa da, en son ki hikayede belirttiğim Website Moderatörü görevime orada sürdürmeye devam ediyorum.

❌ Kapanan projeler, geri dönecekler mi?

Kısa cevap, hayır. Ne kadar ilk Discord botum olan Erbot’un veya ilk topluluk projesi olan DTHS’nin kapanması bazılarınızı üzdüğü kadar beni de üzse de, emin olun ki bunlar dönmeye hazır değil.

✨ Yeni proje, planlanmış herhangi bir şey?

Belki. Açık konuşmak gerekirse, zaman ve motivasyonu aynı anda bulamadığım bir dönemde, emin olun ki yeni ufuklara atılmak planlarımın arasında olan bir şey değil.

📊 İstatistikler, beş yılın tablosu

Geçtiğimiz günlerde, Temp.gg’nin Discord sunucusunda sohbete göz atarken, tüm Discord geçmişinizin birkaç istatistiğini çıkaran bir araç hakkında konuşulduğunu okudum.

  • Aktifliğiniz (en aktif olduğunuz saatler)
  • Harcadığınız para (Discord içerisinde, Nitro gibi)
  • Bildirimleriniz (toplam aldığınız ve üstüne tıkladıklarınız)

👀 Genel aktivite ve önizleme

⌛️ Aktiflik saatleri

💬 En çok sohbet ettiğim kullanıcılar

Kişilerin gizliliğini korumak adına, burada özelden en çok konuştuğum 10 kişiyi belirten bölümün resmini paylaşmayacağım.

❤️ Aşk hikayesi, kendimi kandırmışım

*derin bir nefes alır*

— Eray C.

French IT student from the internets.

French IT student from the internets.